Dimbar LED downlight för inbyggnad i överskåp eller liknande med mycket lågt inbyggnadsmått.
Tillverkad i metall och frostat glas och med 18 st LED på totalt 0,8W som har varmvitt ljus och 30.000 timmars livslängd. Lyser ungefär som en 10W halogenlampa.
Drivs med 12VDC LED-driver (medföljer ej).
Specifikation
| Matning | 12VDC |
| Montering | Infälld i vägg, tak eller skåp |
| Vinklingsbar | Nej |
| Ljuskälla | SMD LED |
| Effekt | 0,8W |
| Ljusflöde | 42 lumen |
| Färgtemperatur | 3000K |
| Livslängd | Upp till 30 000 tim |
| Färgåtergivning (Ra) | ≥ 80 |
| Mått Ø/H | Ø73/21 mm |
| Håltagning Ø | Ø60 mm |
| Vikt | 0,065 kg |
| Koppling | 14 cm kabel 2 x 0,5 mm² |
| IP-klass | IP20 |
| Avsedd för | Inomhusbruk |
| Avstånd | Minst 0,1 m från belyst föremål |
| Skyddsklass | 3 (Behöver ej skyddsjordas) |
| Brandklass | Kan monteras på normala brännbara ytor |
| CE-märkt | Ja |
Specifikation
Liknande produkter
Kanlux
Downlight 2xGU10 ARET Vit
2xGu10 IP20 Vit IP65
- Dimbar JA. med dimbar lampa
- Effekt Max 10W
145 kr
/ st
Nyhet
Kanlux
Skrivbordslampa RAIBO E27 Svart
Foten har en inbyggd behållare med mobilhållare som man lägga en telefon, pennor eller glasögon.
395 kr
/ st
Kanlux
Skrivbordslampa RAIBO E27 Vit
Foten har en inbyggd behållare med mobilhållare som man lägga en telefon, pennor eller glasögon.
395 kr
/ st
Kanlux
LED Armatur Industri IP65 1,5M 6400lm 4000K
IP65 4000K 48W 6400lm Industriarmatur
- Ljusflöde 6400 lm
- Färgtemperatur 4000K
- Medellivslängd 50.000 tim
649 kr
/ st
Nyhet
Kanlux
Downlight 2xGU10 ARET Svart
2xGu10 IP20 Svart IP65
- Dimbar JA. med dimbar lampa
- Effekt Max 10W
145 kr
/ st
Nyhet
