Kontorsarmatur Pendel LED uppåt- och nedåt ljus
- Färgtemperatur 3.000ºK
- Material Aluminium
Uppåt- och nedåtriktat ljus 3000K 42W
Läs mer
Kontorsarmatur Pendel LED uppåt- och nedåt ljus
Pendlad kontorsarmatur i stilren design med uppåt- och nedåtriktat ljus.
Armaturen har mycket goda optiska egenskaper som gör att den uppfyller UGR-krav (UGR<19 kontor) under standardförutsättningar.
Montage Levereras komplett med justerbart wireupphäng 2x2,0 m samt montagetillbehör.
Anslutning Monterad med 2 m vit kabel (3G0,75 mm²).
Utförande Stomme av vitlackerad aluminium. Dubbla dragströmställare för separat styrning av upp-/nedljus. Microprismatiskt bländskydd skapar en väl avbländad ljusbild.
Uppljuset skapar ett brett och indirekt ljus. Inkl. LED-modul och drivdon.
Specifikation
Egenskaper
| Lamptyp | Pendel |
| Dimbar | Ja |
| Effekt | 42W |
| Ljusflöde | 5120 lm |
| Färgtemperatur | 3.000ºK |
| Färg | Vit |
| Antal lampor | 1st |
| Material | Aluminium |
Teknisk information
| Spänning | 230V |
| IP klass | IP20 |
| Varumärke | Malmbergs |
| Färgåtergivning | RA80 |
| Medellivslängd | 100.000tim |
| CE-märkt | Ja |
Mått
| Längd | 1234mm |
| Bredd | 43mm |
| Höjd | 68mm |
Liknande produkter
Malmbergs
Downlight 7W Dim to Warm Vinklingsbar Vit MD-70
Dim to Warm 1900-3000K 7W - Godkänd för montering direkt mot isolering.
- Dimbar Ja
- Ljusflöde 710 lm
- IP klass IP44
- Färgtemperatur 1900-3000K
329 kr
/ st
Nyhet
Malmbergs
Downlight 7W 2700K Vinklingsbar Vit MD-70 Dim
2700K 7W Dimbar - Godkänd för montering direkt mot isolering.
- Dimbar Ja
- Ljusflöde 640 lm
- IP klass IP44
- Färgtemperatur 2700K
229 kr
/ st
Nyhet
Malmbergs
Downlight 7W CCT Vinklingsbar Vit MD-70 Dim
CCT- 2700K/3000K/4000K 7W Dimbar - Godkänd för montering direkt mot isolering.
- Dimbar Ja
- Ljusflöde 630 lm
- IP klass IP44
- Färgtemperatur 2700/3000/4000K
295 kr
/ st
Nyhet
Malmbergs
Downlight 7W CCT Vinklingsbar Svart MD-70 Dim
CCT- 2700K/3000K/4000K 7W Dimbar - Godkänd för montering direkt mot isolering.
- Dimbar Ja
- Ljusflöde 630 lm
- IP klass IP44
- Färgtemperatur 2700/3000/4000K
279 kr
/ st
Nyhet
Malmbergs
Ställbar Downlightbox LED 320-580x260x48 mm
Downlightbox i plast för att skydda mot värmen ovanför infällda downlights.
125 kr
/ st
