Takfläkt HEYWOOD Furu/Tall-Vit L
- Styrning Fjärrkontroll
- Storlek L
- Belysning Nej
- Sommar/Vinter funktion Ja
L 132cm HEYWOOD är en takfläkt för utrymmen mellan 17.6-28m² med fjärrkontroll
Läs mer
Takfläkt HEYWOOD Ø132cm Furu/Tall- Vit L
HEYWOOD L är en ultrakompakt takfläkt med energieffektiv DC‑motor, designad av Faro Lab och perfekt för rum på 17,6–28 m².
De ljusa träbladen omsluter motorn och skapar ett elegant och lätt uttryck.
Fläkten styrs smidigt via den medföljande fjärrkontrollen.
HEYWOOD L har 6 justerbara hastigheter och ett luftflöde på 153,35 m³/min (5413,3 CFM).
Den är dessutom anpassad för lutande tak, vilket gör monteringen flexibel.
Tack vare reverseringsfunktionen kan du ändra bladens rotationsriktning och använda fläkten året runt.
• Sommar: ger en svalkande bris och skapar en behaglig inomhustemperatur.
• Vinter: hjälper till att effektivisera uppvärmningen genom att cirkulera ner den varma luft som samlas vid taket.
Tekniska specifikationer
Varvtal (RPM): 58 / 75 / 94 / 124 / 152 / 173
Effekt (W): 4 / 5 / 7 / 13 / 22 / 32
Luftflöde: 153,35 m³/min
CFM: 5413,3
Motor: DC
Fjärrkontroll: Ingår
Taklutning: 12gr
Specifikation
Egenskaper
| Styrning | Fjärrkontroll |
| Belysning | Nej |
| Sommar/Vinter funktion | Ja |
| Färg hus | Vit |
| Färg blad | Trä - Tall |
| Material hus | Metall |
| Material blad | Trä |
Teknisk information
| Watt | 4-5-7-13-22-32 |
| RPM | 58-75-94-124-152-173 |
| Ljudnivå | 29-30-31-33-39-43 |
| IP klass | IP20 |
| Spänning | 230V |
| Varumärke | Faro |
| Rumsstorlek | 18 to 28m² |
| Montering taklutning | 12gr |
Mått
| Storlek | L |
| Bredd | 1320 mm |
| Höjd | 243 mm |
Liknande produkter
- Styrning Fjärrkontroll
- Storlek M
- Belysning Nej
- Sommar/Vinter funktion Ja
- Styrning Fjärrkontroll
- Storlek M
- Belysning Nej
- Sommar/Vinter funktion Ja
- Styrning Fjärrkontroll
- Storlek XL
- Belysning Nej
- Sommar/Vinter funktion Ja
- Styrning Fjärrkontroll
- Storlek XL
- Belysning Nej
- Sommar/Vinter funktion Ja
- Styrning App
- Storlek XL
- Belysning Nej
- Sommar/Vinter funktion Ja
