Kvicksilverersättare LED 4000lm E27 6500K
- Dimbar Nej
- Ersätter ≈227W (80W kvicksilverlampa)
- Ljusflöde 4000 lm
- Färgtemperatur 6500K
26W 6500K LED Kvicksilverersättare 4000lm med E27 sockel för 230V.
Läs mer
Energiklass
Produktinformationsblad
Kvicksilverersättare LED 26W 4000lm E27 6500K
LED lampa med högt lumen. Ljusfärgen är Dagsljus, 6500K. Ersättare för kvicksilverlampor och passar i tex stora utrymmen, på garageuppfarter eller som gångvägsbelysning. För att förlänga livslängd och minska elförbrukning kan drossel/kondensator förbikopplas.
Kan ersätta kvicksilverlampa 80W.
• Energieffektiv
• Livslängd 15.000h
• Fri från kvicksilver
• Högt ljusflöde (lm)
• Kyrkogårdar
• Väg– och gatubelysning
• Parkeringar
• Industrier
Färgtemperaturen för specifika användningsområden (se tabell under "Ljusinfo - Färgtemperatur").
Specifikation
Egenskaper
| Lamptyp | Normal |
| Dimbar | Nej |
| Effekt | 26W |
| Ersätter | ≈227W (80W kvicksilverlampa) |
| Ljusflöde | 4000 lm |
| Färgtemperatur | 6500K |
| Färg | Opal |
Teknisk information
| Sockel | E27 |
| Spänning | 230V |
| Energimärkning | D |
| IP klass | IP65 |
| Varumärke | Star Trading |
| Färgåtergivning | Ra80 |
| Omgivningstemperatur | -20° - +40° |
| Medellivslängd | 15.000 tim |
| CE-märkt | Ja |
Mått
| Bredd | 90 mm |
| Höjd | 245 mm |
| Djup | 90 mm |
Liknande produkter
Star Trading
Antiklampa Filament Opal LED 600lm E27 2700K 3-step dimming
3-stegs dimbar 6,5W 2700K LED Normallampa Filament Opal med E27 sockel för 230V.
- Dimbar 3-stegs dim med minne
- Ersätter ≈48W
- Ljusflöde 60/300/600 lm
- Färgtemperatur 2700K
64 kr
/ st
Nyhet
Star Trading
Normallampa E27 A60 Rökfärgad One 3-steg dimming
Dekorativ rökfärgad normallampa med 3-stegs klickdimring, ljusstyrkan ändras enkelt genom slå av och på strömbrytaren.
- Dimbar 3-stegs dim
- Ersätter ≈6W
- Ljusflöde 10 lm / 30 lm / 60 lm
- Färgtemperatur 1800K
85 kr
/ st
Star Trading
Normallampa LED Filament Opal 1055lm E27 4000K Dim
Dimbar 9W 4000K LED Normallampa Filament Opal 1055lm med E27 sockel för 230V.
- Dimbar Ja
- Ersätter ≈75W
- Ljusflöde 1055 lm
- Färgtemperatur 4000K
64 kr
/ st
Nyhet
Star Trading
Normallampa E27 A60 Amber One 3-stegs dimming
Dekorativ amberfärgad normallampa med 3-stegs klickdimring, ljusstyrkan ändras enkelt genom slå av och på strömbrytaren.
- Dimbar 3-stegs dim
- Ersätter ≈10W
- Ljusflöde 20 lm / 50 lm / 100 lm
- Färgtemperatur 1800K
85 kr
/ st
Star Trading
Normallampa LED 806lm E27 3000K Energiklass A
3,8W 3000K LED Normallampa 806lm Energiklass A med E27 sockel för 230V.
- Dimbar Nej
- Ersätter ≈60W
- Ljusflöde 806 lm
- Färgtemperatur 3000K
75 kr
/ st
Nyhet
