Takfläkt LANTAU-G Krom XL
- Styrning Fjärrkontroll
- Storlek XL
- Belysning Ja
- Sommar/Vinter funktion Ja
XL 168cm Takfläkt i krom och trä med belysning, drivs av en DC motor och styrs med hjälp av en fjärrkontroll.
Läs mer
Takfläkt LANTAU-G Ø168cm Krom XL
Modernt takfläkt och idealisk för ventilation av rum 28 till 39 m². Ljuskällan är en integrerad LED på 15W med 3000k varmvitt ljus. (ej dimbar)
Motorn är tillverkad av stål, fläktbladen av trä med mörk valnötsfinish och lampkupan är i opalglas.
Fläkten styrs med en fjärrkontroll (ingår) och har en DC-motor med låg förbrukning och 6 olika hastigheter, 70/89/98/115/129/146 rpm som motsvarar 6/9/11/17/24/35 W.
Denna takfläkt har vinter/sommar-funktion (snurrar åt båda hållen), den monteras direkt mot taket och är även lämplig för snedtak.
Inkl. fjärrkontroll.
Specifikation
Egenskaper
| Styrning | Fjärrkontroll |
| Belysning | Ja |
| Sommar/Vinter funktion | Ja |
| Färg hus | Krom |
| Färg blad | Valnöt |
| Material hus | Metall |
| Material blad | Trä Tall |
Teknisk information
| Watt | 6-9-11-17-24-35 |
| RPM | 75-89-98-115-129-146 |
| Ljudnivå | 42-42-42-43-44-45 |
| IP klass | IP20 |
| Spänning | 230V |
| Varumärke | Faro |
| Rumsstorlek | 28 - 39 m² |
| Montering taklutning | 17gr |
Mått
| Storlek | XL |
| Bredd | 1680 mm |
| Höjd | 410 mm |
Liknande produkter
Faro Barcelona
Takfläkt HEYWOOD Valnöt/Svart L
L 132cm HEYWOOD är en takfläkt för utrymmen mellan 17.6-28m² med fjärrkontroll
- Styrning Fjärrkontroll
- Storlek L
- Belysning Nej
- Sommar/Vinter funktion Ja
4 575 kr
/ st
Nyhet
Faro Barcelona
Takfläkt HEYWOOD Tall/Vit S
S 90cm HEYWOOD är en takfläkt för utrymmen upp till 13m² med fjärrkontroll
- Styrning Fjärrkontroll
- Storlek S
- Belysning Nej
- Sommar/Vinter funktion Ja
4 175 kr
/ st
Nyhet
Faro Barcelona
Takfläkt HEYWOOD Valnöt/Svart S
S 90cm HEYWOOD är en takfläkt för utrymmen upp till 13m² med fjärrkontroll
- Styrning Fjärrkontroll
- Storlek S
- Belysning Nej
- Sommar/Vinter funktion Ja
4 175 kr
/ st
Nyhet
Faro Barcelona
Takfläkt HEYWOOD Tall/Vit L
L 132cm HEYWOOD är en takfläkt för utrymmen mellan 17-28m² med fjärrkontroll
- Styrning Fjärrkontroll
- Storlek L
- Belysning Nej
- Sommar/Vinter funktion Ja
4 575 kr
/ st
Nyhet
Faro Barcelona
Takfläkt HEYWOOD Tall/Vit S Smart Tuya
Smart Appstyrd + fjärrkontroll TUYA-System S 90cm HEYWOOD är en takfläkt för utrymmen upp till 13m².
- Styrning App + Fjärrkontroll
- Storlek S
- Belysning Nej
- Sommar/Vinter funktion Ja
4 995 kr
/ st
Nyhet
