Takfläkt HEYWOOD Valnöt/Svart S Smart Tuya
- Styrning App + Fjärrkontroll
- Storlek S
- Belysning Nej
- Sommar/Vinter funktion Ja
HEYWOOD är en takfläkt för utrymmen upp till 13m2 och är integrerad med TUYA‑systemet, vilket gör den kompatibel med smarta hem‑funktioner via app.
Läs mer
Takfläkt HEYWOOD Ø90cm Valnöt/Svart S Smart Appstyrd TUYA
HEYWOOD S är en ultrakompakt takfläkt med energieffektiv DC‑motor, designad av Faro Lab och perfekt för sovrum och mindre rum upp till 13 m².
Träbladen omsluter motorn och skapar ett lätt och elegant uttryck. Fläkten styrs enkelt med den medföljande fjärrkontrollen.
Modellen erbjuder 6 justerbara hastigheter och ett luftflöde på 153,35 m³/min (5413,3 CFM).
HEYWOOD S är dessutom anpassad för lutande tak, vilket gör installationen flexibel.
Reverseringsfunktion – använd året runt HEYWOOD S är utrustad med reverse-funktion, vilket innebär att du kan ändra bladens rotationsriktning:
Sommarläge: ger en svalkande bris och hjälper till att hålla rummet behagligt.
Vinterläge: förbättrar värmesystemets effektivitet genom att cirkulera ner den varma luft som samlas vid taket.
Detta gör fläkten användbar under hela året och bidrar till både komfort och energibesparing.
Enkel styrning med App och är kompatibel med Alexa, Google Assistant och Siri eller använd fjärrkontrollen.
Fläkten levereras med en fjärrkontroll som gör det enkelt att justera hastigheter, aktivera reverse-funktionen och styra fläkten på ett bekvämt sätt.
Tekniska specifikationer
Effekt (W): 5 / 7 / 11 / 16 / 22 / 30
Luftflöde (CFM): 1804 / 1915 / 2851 / 3521 / 4223 / 5201
Luftflöde totalt: 153,35 m³/min
Motor: DC
Fjärrkontroll: Ingår
Taklutning: Kompatibel
Specifikation
Egenskaper
| Styrning | App + Fjärrkontroll |
| Belysning | Nej |
| Sommar/Vinter funktion | Ja |
| Färg hus | Svart |
| Färg blad | Valnöt |
| Material hus | Metall |
| Material blad | Trä - Tall |
Teknisk information
| Watt | 5-7-11-16-22-30 |
| RPM | 115-155-195-235-266-297 |
| Ljudnivå | 32-33-36-40-44-47 |
| IP klass | IP20 |
| Spänning | 230V |
| Varumärke | Faro |
| Rumsstorlek | 13m² |
| Montering taklutning | 12gr |
Mått
| Storlek | S |
| Bredd | 900 mm |
| Höjd | 243 mm |
Liknande produkter
- Styrning Fjärrkontroll
- Storlek S
- Belysning Nej
- Sommar/Vinter funktion Ja
- Styrning Fjärrkontroll
- Storlek L
- Belysning Nej
- Sommar/Vinter funktion Ja
- Styrning Fjärrkontroll
- Storlek S
- Belysning Nej
- Sommar/Vinter funktion Ja
- Styrning Fjärrkontroll
- Storlek XL
- Belysning Nej
- Sommar/Vinter funktion Ja
- Styrning Fjärrkontroll
- Storlek L
- Belysning Nej
- Sommar/Vinter funktion Ja
